Medecinski izraz za loše varenje je dispepsija.
Loše varenje ili dispepsija obuhvata simptome kao što su:
Neugodan osjećaj težine u želudcu.
Mučnina
Nadutost
Nadimanje i gasovi
Bjel jezik
Povraćanje
Groznica, koja je uslučajevima trvovanja hranom praćena jakom dijarejom - prolivom.
Konsultujte se sa svojim doktorom: treba posjetiti ljekara ako je varenje loše i ponavlja se previše često ako naglo gubite na težini, ako povraćate često i imate žutilo kože, jako je bitno otkriti pravi razlog lošeg varenja ili dispepsije.
Uzroci lošeg varenja - dispepsije su:
Dispepsija je izazvana lošim varenjem u želudcu i crijevima. Često je posljedica pretjeranog unošenja veoma masne i začinjenje hrane. Može se dovesti i u vezu sa oboljenjem žučne kese ili pankreasa.
Koje biljke su najbolje kod lošeg varenja - dispepsijije
Esencijalna ulja od nane i kima mogu da ublaže hroničnu dispepsiju.
U jednom eksperimentu kad ni ljekari više nisu znali koji ljek da daju pacijentu isključivši pacijente sa oboljenjem dvanestopalačnog crijeva.
Pacijentima koji su bolovali od različitih vrsta oboljenja lošeg varenja davani su farmaceutski preparati koji su sadržavali 90 milgrama esencijalnog ulja nane i 50 miligrama esencijalnog ulja kima.
Poslje 4 sedmice bolovi su nestali kopd 63% pacijenata dok je kod 94% posto pacijenata stanje poboljšalo. Esencijalna ulja takođe imaju i antiseptičko dejstvo.
Kod lakših oboljenja lošeg varenja preporučijemo vam korištenje u ishrani:
- kima, nane, različka, cimet, njemačka kamilica, đumbir, nana, anis.
Napomena uvjek koristite samo jednu biljku u toku dana.
Ostale mjere opreza su: jedite polako i dobro žvačite, nemojte piti gazirana pića, nemojte jesti prženu hranu, nemojte jesti masnu hranu, nemojte jeti ljutu hranu, ne prejedajte se, ponekad popijte
malo sode bikarbone da neutrališete želudčanu kiselinu.
Nema komentara:
Objavi komentar