
Pokušaji da se ljekovito bilje izbaci iz upotrebe ostali su bez uspjeha, a preko 80% lijekova savremene farmacije spravlja se iz bilja i drugih prirodnih sirovina.
U mnogim slučajevima teško je postaviti oštru granicu između naučne i nenaučne medicine. Čest uzrok za nepovjerenje prema ljekovitom bilju je nestručna izrada, loš kvalitet bilja, neznanje i isuviše mala količina droge koja se upotrebljava pri tome.
Redovna je pojava da se i na pola litra vode stavi nekoliko cvjetova ili listova potrebne droge umjesto 3-4kašike isitnjene biljke ako se spravlja čaj. Mora se voditi računa o tome koji dio biljke se upotrebljava i na koji način je iz njega najbolje izvući potrebne sastojke. Pri liječenju nije važno samo fizičko nego i psihičko stanje. Bolesnik treba tražiti liječenje, ali i sam se mora potruditi za vlastito zdravlje. Neke bolesti dolaze veoma, veoma polahko i prije nego pokažu svoje pravo lice, varaju nas različitim znacima kao što su: nesanica, malokrvnost, tupi neodređeni bolovi, razdražljivost... Pri liječenju se u obzir moraju uzeti starosna dob, zanimanje, spol, uslovi u kojima se živi, dužina trajanja bolesti, navike i opće stanje bolesnika jer nije svejedno kako se pokušava pobijediti bolest. U živom čovjeku nije sve tijelo, niti je sve psiha, a svako razgolićenje psihe je i fizičko razgolićenje i obratno. Neizjednačenost nosi strah od bolesti i nedostatak snage.
Ovaj tekst je iz knjige - S. Šendelja.
0 komentari: